Kategória: Preteky

Za atletickým rokom 2007 – zhodnotenie sezóny

Bežci Atletického klubu MŠK Kysucké Nové Mesto majú za sebou  rok 2007. Atletickú sezónu sme začali už v januári. Štartovali sme na viacerých halových pretekoch, napr. na otvorených majstrovstvách Západoslovenského atletického zväzu, na majstrovstvách Bratislavy, na majstrovstvách Stredoslovenského atletického zväzu. Bežci MŠK podali na nich veľmi dobré výkony a utvorili si osobné rekordy. Ivetka Lisková, staršia žiačka, zlepšujúca sa od pretekov k pretekom, si utvorila osobný rekord na 400 metrov (68,88). Dorastenec Marek Čierňava sa na 60 metrov zrýchlil na 7,88, na 200 metrov 25,86. Na majstrovstvách Stredoslovenského atletického zväzu juniorov v hale v Banskej Bystrici dobehol na 400 metrov tretí. Podobne na tretie miesto, ale na 1500 metrov si siahol na týchto majstrovstvách dorastenec Marek Belko. Na halových majstrovstvách Bratislavy skončil tretí v behu mužov na 3000 metrov Michal Kavacký. Halová sezóna vyšla najlepšie Jurajovi Vitkovi. Postupne si zlepšil osobné rekordy na 800 metrov (1:59,94) na medzinárodnom mítingu Elán v bratislavskej hale Elán, na 1500 metrov vo Viedni (4:02,26), pričom tento viedenský výkon sa stal najlepším slovenským halovým výkonom v r.2007. Juraj absolvoval aj niekoľko halových štartov v Prahe. Vrcholné výkony podal na februárových halových majstrovstvách Slovenska dospelých v Bratislave. V takticky bežanom sobotňajšom finále na 1500 metrov skončil tretí (len 32 stotín za druhým a 50 stotín za prvým). V nedeľňajšom finálovom behu na 3000m si dobehol opäť po tretie miesto, tentoraz v novom osobnom rekorde - 8:44,51. V tomto behu si dobre počínal ďalší bežec MŠK Anton Kuba. Dobehol na 9.mieste v novom osobnom rekorde - 9:08,98. Michal Kavacký na týchto majstrovstvách neštartoval, pretože sa pripravoval na Bratislavský maratón. Svoj prvý tohtoročný maratónsky štart premenil do výborného výkonu - v celkovom poradí dobehol piaty, zo Slovákov prvý, pričom za sebou zanechal takmer celú slovenskú maratónsku špičku. Dosiahnutý výkon ho zaradil na celkové tretie miesto v tohtoročných maratónskych tabuľkách.

Po úspechoch v hale si výborne počínali bežci MŠK na aprílových majstrovstvách Slovenska v cezpoľnom behu v Novom Meste nad Váhom. Najlepší výkon dosiahol Juraj Vitko - v behu mužov na 4500 metrov dobehol druhý, len 2 sekundy za víťazným Vankom. V tomto behu štartovali ďalší pretekári MŠK: Anton Kuba skončil šiesty a Miroslav Neslušan siedmy. Medzi ženami veľmi dobre obstála Alena Pochybová - obsadila piate miesto. V dorasteneckej kategórii sa nestratil Marek Belko - dobehol deviaty.

Po halových a krosových majstrovstvách Slovenska nasledovala príprava na letnú časť sezóny. V jej rámci absolvovali pretekári MŠK viacero pretekov, v ktorých zvíťazili, napr. v Čiernom (Kuba, Kavacký, Pochybová, Lisková ), na Čadčianskej desiatke (Kuba,Pochybová), na bežeckej lige Žiliny (Vitko, Kuba Lisková, Neslušan ap.). Dorastenci a juniori si svoju výkonnosť overovali na majstrovstvách Stredoslovenského atletického zväzu družstiev.

Bežci MŠK Kysucké Nové Mesto sa v letnej sezóne zúčastnili slovenských majstrovstiev dorastu, dospelých i žiakov. Dorastenci Marek Belko, Marek Čierňava a Martin Kačerík potvrdili dobrú formu na júnových dorasteneckých majstrovstvách Slovenska v Nitre utvorením svojich osobných rekordov. Marek Belko v behu na 1500 metrov dobehol v čase 4:35,65 deviaty. Marek Čierňava po priemernom výkone na 400 metrov (55,81) dosiahol  napriek protivetru výborný čas na 200 metrov (24,86).

Dospelí nevynechali ani GP Slovensko. A.Kuba zvíťazil na 5 km na mítingu v Banskej Bystrici, Juraj Vitko na 3000 metrov na mítingu v Novom Meste nad Váhom.

Na začiatku júla sa v Dubnici konali majstrovstvá dospelých na dráhe. V behu mužov na 10 km obsadil Michal Kavacký siedme miesto, podobne uspel i Miroslav Neslušan na 5 km. Najlepšie si počínala Alena Pochybová. V behu na 10 km obsadila výborné tretie miesto. Najväčšiu šancu na majstrovský titul mal Juraj Vitko, ale ten v čase majstrovstiev bol už dva týždne na trojmesačnom pobyte v USA.

V septembri sa konali v Banskej Bystrici žiacke majstrovstvá Slovenska. Ivetka Lisková potvrdila svoje bežecké kvality. V behu na 600 metrov dobehla siedma (vo svojom ročníku narodenia štvrtá) v novom osobnom rekorde (1:48,34). V roku 2008 má šance uspieť nielen na šesťstovke, ale i na tisícpäťstovke. Tú si s úspechom vyskúšala na už tradičnej Zátopkovej desiatke v Žiline. Svoj prvý štart na 1500 metrov oslávila nielen víťazstvom, ale i kvalitným časom. V závere júla počas Jakubovských hodov sa v uliciach Kysuckého Nového Mesta konal 2.ročník Kysuckej desiatky, zorganizovaný AK MŠK, MKŠS v spolupráci s dobrovoľným hasičským zborom a mestskou políciou. Na štart sa postavilo 50 pretekárov z celého Slovenska. Organizátorov potešil nielen väčší počet štartujúcich a dosiahnutý traťový rekord Jánom Križákom (Skalica), ale najmä vyrovnanie slovenského rekordu mužov do 22 rokov cestnom behu na 10 km mužov. Tento rekord drží Juraj Vitko a v tomto roku ho vyrovnal Anton Kuba, jeho oddielový kolega.

Bežci AK MŠK i v jesennom období štartovali na viacerých pretekoch, či už na spomínanej Zátopkovej desiatke (druhá A.Pochybová, tretí M.Kavacký), v Stráňavách (víťaz A. Kuba, A. Pochybová), alebo na Staškove (víťazi A.Kuba, Š.Belko). Popredné umiestnenia dosiahli bežci i na tradičných bežeckých podujatiach ako Beh 17.novembra v Žiline (víťaz M.Ňeslušan, medzi žiakmi druhý M.Čierňava a tretí M.Baranec), Krasňanská desiatka (víťazka A.Pochybové, tretí M.Kavacký). Počas celej sezóny popredné umiestnenia tiež dosahoval veterán Peter Gajdoš. Veľkú šancu na celkové víťazstvo v bežeckej lige Žiliny má Miroslav Neslušan, vo svojej kategórii A.Kuba a A.Pochybová.

Bežci AK MŠK Kysucké Nové Mesto sa v súčasnosti usilovne pripravujú na novú atletickú sezónu. Príprava prebieha ako po iné roky v náročných kysuckých podmienkach a vyžaduje si veľa úsilia. Všetci si želáme, aby už prišla jar.