Kategória: Aktuality, Preteky

Majstrami Slovenska Zatlúkalová a Magyar, víťazom Kysuckej desiatky Poliak Burghardt

Bežecký sviatok v podobe Majstrovstiev Slovenska v cestnom behu mužov a žien na 10 km ako súčasť 4. ročníka Kysuckej desiatky sa konal v Kysuckom Novom Meste v nedeľu 26. júla 2009. Podujatie sa začalo vystúpením mažoretiek, potom zaspieval slovenskú hymnu Marek Belko, člen AK MŠK Kysucké Nové Mesto. Po jej zaznení otvoril majstrovstvá primátor Kysuckého Nového Mesta Ing. Ján Hartel. Privítal pretekárov, divákov a hostí, medzi nimi i generálnu sekretárku Slovenského atletického zväzu Dr. Annu Kirnovú a riaditeľa Národného športového centra Mgr. Miroslava Skorku (mimochodom, obaja bývalí bežci pochádzajúci z Kysúc).

Štartovný výstrel majstrovského behu žien zaznel o 9:45. Zišli sa v ňom až na chýbajúcu M. Merkovú najlepšie slovenské bežkyne. Katarína Berešová (Obalsevis Košice) dva týždne pred majstrovstvami dobehla na Majstrovstvách Európy do 22 rokov na 10 km na výbornom 8. mieste. Janka Zatlúkalová (AK Spartak Dubnica nad Váhom) na týchto majstovstvách skončila šestnásta. Už od začiatku pretekov tempo udávala Berešová, za ktorou po celú trať bežala Zatlúkalová. Dubničanka ušetrené sily v závere využila, zrýchlila a zvíťazila v čase 35:04 so 4-sekundovým náskokom práve pred Berešovou. Dosiahnutý čas bol o vyše minútu lepší ako na majstrovstvách SR na dráhe v Dubnici. Za nimi s viac ako dvojminútovým odstupom dobehla na treťom mieste Dana Janečková (AC Nové Zámky). Janečková sa však stala víťazkou žien nad 35 rokov. Dorota Poláčková (AK MŠK Kysucké Nové Mesto) dobehla na celkovom 9. mieste. V kategórii juniorky zvíťazila A. Janíčková (BK Lysá pod Makytou). Spolu so ženami bežali aj muži nad 50 rokov, v tejto kategóri prvé dve priečky obsadili Poliaci Z. Lyznicki a R. Slwioczek, tretí dobehol B. Galovič (Maratón klub Rajec).

Na štarte majstrovského behu mužov o 10:45 sa zišla celá slovenská špička (chýbal len I. Pástor z Košíc). Hneď po štarte sa od ostatných odpútal Poliak J. Burghardt (bežal len v rámci Kysuckej desiatky), za ním s odstupmi bežali I. Magyar (AC Nové Zámky), M. Vanko, J. Urban (obaja Obalservis Košice), R. Arbet (JM Demolex Bardejov) a J. Vitko (AK MŠK Kysucké Nové Mesto). Za nimi bežala skupina, ktorú tvorili R. Rolko (vlaňajší víťaz Kysuckej desiatky), M. Fedák, R. Galovič, P. Tichý, Š. Sumerling. Veľký boj o získanie majstrovkého titulu sa odohrával medzi Magyarom a Vankom. Úspešnejší bol Imrich Magyar, ktorý sa časom 31:25 stal majstrom Slovenska pred Miroslavom Vankom a tretím Jozefom Urbanom. Štvrtý dobehol R. Arbet, piaty R. Rolko. Juraj Vitko obsadil šieste miesto v novom osobnom rekorde 32:44 s pätnásťsekundovou stratou na 3. miesto. Ďalší bežci AK MŠK KNM dobehli na jedenástom (Michal Kavacký) a dvadsiatom mieste (Miroslav Neslušan). Celkovým víťazom Kysuckej desiatky sa stal Jakub Burghardt vo výbornom čase 30:24. Medzi juniormi s veľkým náskokom zvíťazil M. Fedák (AK ZTS Martin) pred L. Hýllom (Lučenec) a T. Sahajdom (BŠK Bardejov). V kategórii muži nad 40 rokov s prehľadom zvíťazil R. Rolko (AŠKP Žilina) pred P. Tichým (ŠKP Čadca), tretí dobehol J. Sarnicki (Poľsko).

Na štart 4. ročníka Kysuckej desiatky sa v oboch behoch postavilo 75 pretekárov zo Slovenska, Poľska, Čiech  i Belgicka. Najviac pretekárov bežalo z ŠKP Čadca, Maratón klubu Rajec, BK Lysá pod Makytou, AK MŠK Kysucké Nové Mesto, AK Žilina, AC Nové Zámky. Diváci vytvorili veľmi peknú atmosféru, aj vďaka ktorej podali bežci výborné výkony. O kvalitných výkonoch svedčí aj skutočnosť, že vlaňajší víťazný čas Róberta Rolka by stačil v tomto roku len na 9. miesto. Boli prekonané traťové rekordy mužov a žien. Dosiahnuté výkony medailistov majstrovstiev Slovenska mužov a žien (s výnimkou 1. miesta mužov) boli dokonca lepšie ako na atletickom šampionáte Slovenska na dráhe v Dubnici. Úspešnému priebehu majstrovstiev prispel komentátor celého podujatia Vladimír Ochodničan.

Majstrovstvá Slovenskej republiky ako súčasť 4. ročníka Kysuckej desiatky poriadal z poverenia Slovenského atletického zväzu AK MŠK Kysucké Nové Mesto spolu s MKŠS Kysucké Nové Mesto. Organizátori sa chcú aj touto cestou poďakovať všetkým, ktorí pomohli pri organizácii pretekov: rozhodcom, členom dobrovoľného hasičkého zboru v Kysuckom Novom Meste, mestskej a štátnej polícii. Poďakovanie patrí všetkým, ktorí finančne alebo materiálne podporili podujatie: hlavný sponzor MarPin, s. r. o., DEXIA Banka, Kofola, a. s., Rajecká Lesná, Pivovar Popper Bytča, Dušan Mičian, Združenie podnikateľov dolných Kysúc, STAVREAL-SLOVAKIA, s. r. o., V-O-S s. r. o., INSTAL, HESSO, s. r. o.