Kategória: Aktuality, Preteky

Kysucká desiatka 5.ročník - Majstrami Slovenska Berešová, Vanko, Nezvalová a Jakubášek

Výsledky Kysuckej desiatky

Foto vo fotogalérii - atletika - rok 2010

Podobne ako vlani aj v tomto roku sa konali v Kysuckom Novom Meste majstrovstvá Slovenska v cestnom behu na 10 km ako súčasť 5. ročníka Kysuckej desiatky. Organizátori sa rozhodli zmeniť už zaužívaný termín pretekov počas Jakubovských hodov a posunuli preteky na 18.júl 2010. Majstrovské tituly sa udeľovali nielen mužom a ženám, ale aj juniorom a juniorkám. Podujatie sa začalo v nedeľu o 9.30 vystúpením mažoretiek, potom zaspieval slovenskú hymnu Marek Belko, občan Kysuckého Nového Mesta. Po jej zaznení otvoril majstrovstvá primátor Kysuckého Nového Mesta Ing.Ján Hartel. Vo svojom príhovore privítal pretekárov z celého Slovenska i z Čiech a poprial im veľa úspechov na pretekoch. Spomenul aj úspechy miestneho atletického klubu MŠK Kysucké Nové Mesto.

Juniorky a ženy súperili o majstrovské tituly v prvom behu, odštartovanom o 9.45. Pri neúčasti disciplinárne potrestanej J.Zatlúkalovej (AK Spartak Dubnica nad Váhom) o víťazke žien ako aj celého behu nebolo pochýb. K.Berešová (TJ Obal Servis Košice), niekoľkonásobná majsterka Slovenska, bežala sólo od prvých metrov a presvedčivo zvíťazila s veľkým náskokom pred D.Janečkovou (AC Nové Zámky) a P.Fašungovou (AK Baník Prievidza). Janečková zvíťazila v kategórii ženy nad 35 rokov. V kategórii juniorky zvíťazila S. Nezvalová (AC Nové Zámky) pred L.Bílou (AK Spartak Dubnica nad Váhom) a J.Vitovičovou (TJ Obal Servis Košice) Spolu so ženami bežali aj muži nad 50 rokov. V silnej konkurencii zvíťazil O.Hanzlík (AK Baník Prievidza), za ním s malou stratou dobehol V.Martynek (SKI Mosty). Tretie miesto obsadil M.Košút (Detva).

Na štarte majstrovského behu mužov a juniorov (10:45) sa zišla celá slovenská špička, medzi nimi vlaňajší majster Slovenska I.Magyar, tohtoročný majster Slovenska na 10 km M.Vanko, doterajší víťazi kysuckej desiatky J.Križák a R.Rolko. Pre chorobu chýbal, žiaľ, Juraj Vitko z AK MŠK Kysucké Nové Mesto, držiteľ tohtoročných najlepších tohtoročných výkonov na 3000 m a 5000 m, druhý v tabuľkách na 10 km. Počas pretekov sa postupne vytvorila vedúca trojica, v ktorej bežali  M.Vanko, I.Pástor (obaja TJ Obal Servis Košice) a J.Urban (JM Demolex Bardejov). V druhej polovici pretekov sa táto skupinka roztrhla, Pástor začal zaostávať. Urban zrýchlil Vankovi, ten v istej chvíli strácal 20 metrov. Vanko sa však na Urbana dotiahol, zrýchlil a ušiel mu. V závere svoj náskok ešte zvýšil a dobehol si pre svoj prvý titul majstra Slovenska v cestnom behu. Na 2.mieste skončil J.Urban pred tretím I.Pástorom. O majstrovský titul medzi juniormi sa (pri neúčasti vlaňajšieho víťaza M.Fedáka) odohrával veľký boj s víťazným koncom pre D.Jakubáška (TJ Obal Servis Košice) pred P.Kováčom (MŠK Žiar nad Hronom). Tretí dobehol J.Domény (ŠG Nitra). V kategórii muži nad 40 rokov sa hlavný súboj o víťazstvo odohrával medzi R.Rolkom (AŠKP Žilina) a J.Križákom (AŠK Grafobal Skalica). Viac síl mal v závere Rolko a zvíťazil pred Križákom, tretí dobehol P.Tichý (ŠKP Čadca).

Na štart 5.ročníka Kysuckej desiatky sa v oboch behoch postavilo 87 pretekárov zo Slovenska i Čiech. Zloženie pretekárskeho poľa malo vysokú úroveň, obsadiť kvalitnejšie jednotlivé kategórie na Slovensku by bol problém. Úspešnému priebehu majstrovstiev prispel komentátor celého podujatia Vlado Ochodničan. Dobrú atmosféru pre bežcov vytvorili povzbudzujúci diváci.

Majstrovstvá Slovenskej republiky ako súčasť 5.ročníka Kysuckej desiatky organizoval z poverenia Slovenského atletického zväzu AK MŠK Kysucké Nové Mesto spolu s MKŠS Kysucké Nové Mesto. Organizátori sa chcú aj touto cestou poďakovať všetkým, ktorí pomohli pri organizácii pretekov: rozhodcom, členom dobrovoľného hasičského zboru v Kysuckom Novom Meste, mestskej a štátnej polícii. Poďakovanie patrí všetkým, ktorí finančne alebo materiálne podporili podujatie: hlavný sponzor Miroslav Piňák FA MarPin, s.r.o., Kultúrny spolok Kysúc, Kysucká kultúrna nadácia, Kofola, a.s., Rajecká Lesná, STAVREAL-SLOVAKIA, s. r. o., INSTAL.