Kategória: Aktuality, Preteky

Bežci Kysuckého Nového Mesta s piatimi víťazstvami na majstrovstvách Slovenska v cezpoľnom behu. Na najdlhšej trati majstrom Slovenska Juraj Vitko.

V sobotu 24. novembra 2012 sa v Brezne konali tohtoročné posledné atletické majstrovstvá Slovenska, tentoraz v cezpoľnom behu

Bežci Kysuckého Nového Mesta sa z nich vrátili s piatimi víťazstvami a jedným tretím miestom (z 11 kategórií štartovali v 9) a stali sa najúspešnejším oddielom majstrovstiev, pričom za sebou nechali kluby ako Obal servis Košice, AC Nové Zámky, Spartak Dubnica, Slávia UK Bratislava ap.   Prvá sa postavila na štart Soňa Kohútová (mladšia žiačka), slovenská žiacka rekordérka na 150 m. Na kilometrovej trati sa držala vpredu, 200 m pred cieľom zrýchlila a zvíťazila.  Medzi staršími žiačkami na dvojkilometrovej trati štartovali Nikola Štefundová a Michaela Jarošová. Nikola sa od začiatku držala vpredu, v poslednom kilometri sa zrýchlením zbavovala súperiek. Svoju najväčšiu súperku Viktóriu Malčekovú (Zvolen) zdolala v polovici záverečného stúpania a dobehla prvá s dvanásťsekundovým náskokom. Získala tak svoj štvrtý tohtoročný titul.  Michaela Jarošová dobehla ôsma. Michal Kučera, tohtoročný trojnásobný žiacky majster Slovenska, sa na trojkilometrovej trati držal v čele početného pretekárskeho poľa. V 2. polovici posledného kilometra, keď bežal spolu s A. Mitašíkom (Považská Bystrica), v stúpaní sa do toho oprel a postupne sa odpútal od svojho súpera. Michal zvíťazil, podobne ako Nikola, s dvanásťsekundovým náskokom. V tejto kategórii štartoval aj Jakub Fojtík. Po sympatickom výkone obsadil 14. miesto. Medzi  dorastencami bol favorit jasný – Patrik Žúbor. Patrik netaktizoval, preteky na 4 kilometre rozbehol v rýchlom tempe. Zvíťazil s minútovým náskokom a získal svoj tohtoročný šiesty titul. Patrik by sa nestratil ani medzi mužmi – míliarmi (bežali rovnakú trať o pol hodiny skôr), za víťazom mužov by zaostal len 2 sekundy! V tomto behu štartoval náš ďalší bežec Lukáš Prívara, ktorý celé preteky bežal v 5-člennej skupine za Žúborom. Pri väčšej odvahe mohol obsadiť medailovú priečku. Nakoniec dobehol na veľmi dobrom 5. mieste, z jeho ročníka ho porazil len M. Talán (Trenčín). Medzi juniormi na šesťkilometrovej trati sa statočne držal Ján Klučiarik. Obsadil 11. miesto, v juniorskej kategórii bude ešte štartovať aj v roku 2013. V ženskej kategórii bola jasná favoritka – K. Berešová (Košice). O ďalšie miesta sa tuho bojovalo. Naša Alena Pochybová, tohtoročná víťazka Krasňanskej desiatky, podala na 4-kilometrovej trati výborný výkon a po vlaňajšom nevďačnom 4. mieste dobehla na bronzovej priečke. Vrcholom majstrovstiev bol beh mužov – vytrvalcov na 9 km. Na prvých dvoch kilometroch tempo diktovali Richard Varga (Bratislava), výborný triatlonista a olympionik,  a Juraj Vitko. V skupine, ktorá sa na nich postupne dotiahla, boli aj ďalší favoriti: J. Urban (Bardejov), T. Sahajda, J. Szabo, M. Lami (Košice). Zo šesťčlennej skupiny prvý odpadol Varga. Vedúca skupina sa postupne aj vďaka zrýchleniam J. Vitka zmenšovala, až z nej ostali len J. Vitko a T. Sahajda. Štyri kolá pred cieľom Juraj  zrýchlil a odpútal sa od Sahajdu. Toho dve kolá pred cieľom predbehol J. Urban. Juraj si udržiaval 25-30 m náskok, ktorý v poslednom kole ešte zväčšil. V závere vystupňoval tempo a dobehol do cieľa s 20-sekundovým náskokom pred Urbanom a Sahajdom. Juraj Vitko získal tak svoj prvý titul v cezpoľnom behu, v disciplíne, ktorá poriadne preverí sily a schopnosti každého bežca. V tomto behu štartoval aj Matej Fabšík. V kvalitnej konkurencii dobehol jedenásty a v prípade štartu zraneného Branislava Šarkana, tohtoročného víťaza Krasňanskej desiatky, by bol aj s J. Vitkom v súťaži družstiev mužov získal medailu.

Bežcov Kysuckého Nového Mesta čaká náročná zimná príprava. Dúfam, že ju zvládnu v zdraví a v prijateľnejších podmienkach ako v predchádzajúcej zime. Aj od toho a od chuti do tréningu budú závisieť ich výkony v budúcom roku.